Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.

Konu: Tarihi Mimariler Üzerine İstişare  (Okunma sayısı 14733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haldun

• *
  • cennaro dıt dı dııııııııııt!!!!!!
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #60 : 15 Nisan 2010, 16:55:58 »
hayır zafer.... maalesef....

hiç zor değil bea... ha gayret...

Pantheon-Roma                      Ayasofya-Doğu Roma               Selimiye-Osmanlı   

Çevrimdışı mirliva

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #61 : 15 Nisan 2010, 19:32:05 »
Kocatepe Camii bu.
Ankara'dan bir yapı görmüş olduk. Avatar altı yazıdan yerimi rezerve edebilir misin:)

Çevrimdışı haldun

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #62 : 15 Nisan 2010, 21:57:33 »
halledildi...

bravo mirliva... ankaralılık başka tabi... istanbullulardan hayır yok...

evet kocatepe camii...
şimdi gelelim bu cami vesilesiyle değinmek istediğim konuya....

mimarlık tarihçisi doğan kuban'ın "şehzade camii ardılları" diye isimlendirdiği bir cami grubu vardır....

şehzadebaşı'ndaki şehzade camii

adından da anlaşılacağı gibi bu cami grubuna şehzade camii formunda yapılmış camiler girer ve aslında sayıları fazla olmamakla beraber aralarında önemli camilerimiz vardır...

yeni cami (eminönü)

sultanahmet cami

görüldüğü üzere bu formun en temel özelliği ana kubbeye 4 tarafından yaslanan yarım kubbelerdir...
bu iki yapı da şehzade caminin mimarı olan mimar sinanın çıraklığını yapmış mimarlar tarafından yapılmıştır...
halbuki sinanın kendisi bile büyük camilerin inşaasında şehzade caminden sonra bu formu terketmiştir...

süleymaniye

selimiye

zaten sonraki dönemlerde osmanlı kendini tekrar etmekten kaçınmış... bu üslup tüm üstünlükleri ve yaşattığı altın çağ ile ebediyete intikal etmiştir...
örnek olarak sinan öncesinde veya sonrasında yapılmış camilerden herhangibiri incelenebilir... bu üslupta yapılmış bina bulmak (söz konusu dönem haricinde) imkansızdır...

peki...
aradan yüzyıllar geçti... imp yıkıldı... cumhuriyet kendine yeni bir başkent inşaa etti... sene 1970 oldu... artık betonarme, inşaat demiri, kule vinç, bir sürü kalıp sistemi ve modern çağ teknolojisi ile bu cumhuriyet başkentine yakışır bir anıt-cami yapmaya karar verdi... ve yaptı da...

dedesini taklit etti... ama tırnağı olamadı...

eski çağları taklide kalkan karikatürleri heryerde görmeniz mümkün... mimarinin tatbik edileceği en güzel yerler insanların ibadet mekanları olsa gerek... keşke bir an evvel vaz geçsek, eski zaman büyüklerinin kemiklerini sızlatmaktan....

kocatepe camii için açılan proje yarışmasını kazanan fakat yaptırılmayan vedat dalokayın pakistanda inşaa edilen başka bir cami projesi... en önemli yakın zaman islam eserleri arasında zikredilir....

eveeeet... sağ taraftaki en yüksek binanın adı nedir???

Pantheon-Roma                      Ayasofya-Doğu Roma               Selimiye-Osmanlı   

Çevrimdışı burakgfb1907

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #63 : 15 Nisan 2010, 22:18:20 »
Alıntı
neo-klasizmin istanbuldaki en uç örneği sanırım... bu akım gitgide eski anıtları birebir taklit etmeye çalışan bir üsluba dönüştü... dolayısı ile gomekurt arkadaşımızın yorumu hiç haksız değil... zira efesden alınıp buraya koyulmuş dese biri başı ağrımaz.... bünyesindeki eserlerle hemen yanı başındaki topkapı sarayından daha önemli bir ziyaret mekanıdır... ama hakettiği ilginin 10da birine sahip değil ne yazıkki...

Kesinlikle haklısın haldun. Topkapı sarayı çok manalı bir yer gibi gelsede bir ticarethaneden öteye geçemiyor ne yazık ki. İçeriye giriş Müze Kartı olanlara ücretsiz ancak içeride ücretsiz olan birkaç oda haricinde diğer herşey paralı. Ve kesinlikle herhangi bir öğrencinin gezip görebileceği miktarlarda değil. Müze için pahalı bir rakam...

Ancak Arkeoloji Müzesi Müze Kart ile tamamen ücretsiz. İçeride ki herşeye para vermeden doyasıya bakabiliyorsunuz. Fotoğraf çekebilip , şayet resim öğrencisi iseniz oturup onları çizebiliyorsunuz bile. Üstelik Haldunun dediği gibi İskenderin Lahiti ve daha pek çok ilginç şey görebilirsiniz. Mısır firavunlarının orijinal lahitleri bu müzede mevcut. Şuan aklıma gelmeyen pek çok önemli eser orada var. Hatta bir firavunun mumyası da orada duruyor.

Topkapı Sarayı nı gezmeyin demiyorum ancak Arkeoloji Müzesi yerine Topkapı Sarayına giderseniz yazık edersiniz.
Bu vatan geçmişte Türk'tü halen de Türk'tür ebediyyende Türk olarak kalacaktır.
                                      M.Kemal ATATÜRK
Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülke! TURAN!

Türkiye TÜRK'lerindir.

Türk Ocağı, Türk’ün has ocağı, varlık ve birlik ocağı,yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın; yaşasın ve yaşatsın.Türk Ocağı, Türklük güneşinin ocağıdır. Asırlarca bunu söndürmek için çalıştılar. Bu ocak hepimizi aydınlattı.

(1923 Kemal Atatürk )

Biz doğrudan doğruya Millet severiz ve TÜRK MİLLİYETÇİSİYİZ
                                   M.Kemal ATATÜRK
Say hello my little friend !

Çevrimdışı Kartacalı Anibal

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #64 : 15 Nisan 2010, 22:37:26 »
Selimiye Camii'ye giden var mı? Ben gittim hayran kaldım.

Çevrimdışı Ozgur

• *
  • ozozcan - Messier 31; "Andromeda Gök Adası"
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #65 : 15 Nisan 2010, 22:47:26 »
Bu bina Saphire of İstanbul. Türkiye'nin en buyük ve Avrupanın da ikinci  en büyük "ekolojik" gökdeleni ünvanına sahip.
Doğru mu?

Çevrimdışı haldun

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #66 : 15 Nisan 2010, 23:25:17 »
@burakgfb1907

aynen...  tbr*

Selimiye Camii'ye giden var mı? Ben gittim hayran kaldım.

gittim... gördüm... bu hafta sonu tekrar gitcemm... badem ezmesi isteyen el kaldırsın...

Bu bina Saphire of İstanbul. Türkiye'nin en buyük ve Avrupanın da ikinci  en büyük "ekolojik" gökdeleni ünvanına sahip.
Doğru mu?

avatarım 2 günde 3.kez el değiştirdi... vallahi bravo... coştunuz iyice...
doğrusu ne kadar ekolojik onu bilmiyorum... ama gökdelenin içinde yeşil güzel mekanlar yaratmak için gayret gösterildiğini biliyorum... ayrıca cam giysinin altından bir doğal havalandırma oluşturulmaya çalışıldığını duymuştum...
mimarı murat tabanlıoğlu... başında bulunduğu mimarlık firması türkiyenin en büyüğü... babaları hayati tabanlıoğlu taksim akm'nin mimarıdır.

bugün artık dünyanın dört bir tarafındaki cam gökdelenlerin mimarlık tarihi açısından karşılığı tek kelimedir:

"mies"
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ludwig_Mies_van_der_Rohe
yani tam adı ile ludwig mies van der rohe... ilk örnekleri inşaa edilirken yer yerinden oynadı... vay efendim camdan bina mı olur vs... anlaşılan bir akım başta ne derece tepki çekerse sonrasında o derece yaygın hale geliyor... dünyanın hiçbir köşesi kalmadı ki bir "mies kulesi" bulunmasın...

işte yeri yerinden oynatan ilk örnekler:

şapkalı amca demirel değil... bizim mies...

yeni yapı düşünecek enerjim kalmadı...

çok yakında yeni sorularla karşınızdayım...

biraz da siz sorun yav... ünlü bir yapı da olması gerekmez... mahallenizdeki bir yapı da olur... koyun... güzel mi değil mi... nedir konuşalım kapışalım....

Çevrimdışı burakgfb1907

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #67 : 16 Nisan 2010, 00:20:02 »

Bu yapıyı bilecek olan var mı aramızda  tebessum*
                                      M.Kemal ATATÜRK

Türkiye TÜRK'lerindir.

Türk Ocağı, Türk’ün has ocağı, varlık ve birlik ocağı,yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın; yaşasın ve yaşatsın.Türk Ocağı, Türklük güneşinin ocağıdır. Asırlarca bunu söndürmek için çalıştılar. Bu ocak hepimizi aydınlattı.

(1923 Kemal Atatürk )

M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı _Sipahi_

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #68 : 16 Nisan 2010, 01:00:41 »
Bu Santralistanbul değil mi? Yoksa yanlış mı hatırlıyorum?

Resmin konumundan yola çıkarak...  http://www.istanbulbestplaces.com/FirmaDetay.aspx?id=422
Neyse, en azından dürüst davrandım. :P
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.

Bahtiyar Vahapzade

Çevrimdışı burakgfb1907

• *
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #69 : 16 Nisan 2010, 18:45:06 »
Çok yanlış bir yol oldu bu  yardir* Evet santral. Santralistanbul bugünkü adı. Bu İstanbulda yapılmış ilk elektrik santralidir. Bugün benimde öğrencisi olduğum Bilgi Üniversitesi tarafından alınıp kampüs haline getirilimiş ve korunmaya alınıp müzeleştirilmiştir.
                                      M.Kemal ATATÜRK

Türkiye TÜRK'lerindir.

(1923 Kemal Atatürk )

M.Kemal ATATÜRK

Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.