Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.

Konu: Siyasetname-Ulu vezir Nizamülmülk'ün büyük eseri  (Okunma sayısı 897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nureddin

• *
    • Profili Görüntüle
    • haftalık dergi
« : 31 Mart 2010, 12:08:20 »
     Nizamülmülk'ün büyük eseri Siyasetname adlı eseri okuyanınız var mıdır bilmiyorum ama okumayan arkadaşlar için kendi görüşlerimi ve naçizane incelememi paylaşmak isterim.
     Bildiğiniz gibi Melikşah'ın isteği üzerine ve İslam Aleminde adet olduğu üzere ulu vezir Nizamülmülk tarafından kaleme alınmış bu eser örneklerinden farklı olarak nasihat ve tarih dersi dışında getirdiği tekliflerle bir adım öne geçmiş, Selçuklu, Osmanlı ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyetinde izleri bulunan büyük ve zamanları aşan bir kitaptır. Kitaba ilk başta ön yargı ile yaklaşılabilir. Devlet yönetimi siyaset  sıkıcı olur diye düşünebilirsiniz ama kitabı elinize aldığınızda nasihatten sonra başlayan Tarih faslı o kadar tatlı geliyor ki kitabı bırakamıyorsunuz. 51 fasıldan oluşuyor bu büyük eser yani 51 mesele üzerine gidiliyor. Okuyucu hiç sıkmayan bir kaç cümlelik nasihatten sonra konu ile ilgili Selçukludan önceki İslam devletlerinde vuku bulmuş konu ile ilgili hikayeler başlıyor (bu site üyelerinin eminim hoşuna gidecektir bu kısımlar) hikayelerden sonrada nasihatle ilgili bir Hadis ve açıklaması geliyor. Bence devlete memur yetkili yetiştiren bölümlerde kesinlikle okutulmalı. Ben kitaptaki hikayelere bayılıyorum gazneliler, gurlular, abbasiler hepsi ile ilgili çok güzel olaylar hikayeler barındırıyor içinde.
    Lafın özü bu kitabı bulun kütüphanenizde bulundurun. Daha ayrıntı isterseniz bildirin.

Çevrimdışı mirliva

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2010, 12:11:39 »
Dün bir kitap alıyım diye dolaşıyordum. Siyasetname o kadar gözüme çarptı ama almadım. Hemen bugün alıp okuyayım bakalım.

Çevrimdışı brokencrescent

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2010, 12:50:16 »
okuyalım bakalım
gsk,dr fçrıbı a,jrt,n
şdcsgdsnob snobo tskststuö

Çevrimdışı nureddin

• *
    • Profili Görüntüle
    • haftalık dergi
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2010, 19:55:26 »
Kesinlikle tavsiye ederim arkadaşlar.

Çevrimdışı nureddin

• *
    • Profili Görüntüle
    • haftalık dergi
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2010, 01:21:34 »
                                                                        YİRMİALTINCI FASIL

Türkmenleri, köleleri, Türklerin yönetiminde ve diğer hizmetlerde kullanmak

Türkmenlerden her ne kadar bıkkınlık gelmişse de, sayıları fazla olduğundan ve devletin kuruluşunda çok hizmet ederek, sıkıntı çektiklerinden,hepsi akrabadırlar ve bu devlet üzerinde hakları vardır. Çocuklarından bir kişinin ismi tespit edilerek, devamlı meşgul olması için sarayın 1000 kölesinin silah ve hizmet öğretimi ona verilmelidir. Böylece insanlarla birlikte otururlar(yerleşik hayat), gönülleri ısınır ve köleler gibi (devlete) hizmet ederler. Neticede, yaradılışlarında olan nefret(bozkır göçebe sert tavırları) ortadan kalkar. İhtiyaç hasıl olduğu zaman, işaret edildiği an, 5000-10000'i atlarına binip köleler gibi(guleman) techizatlanarak hizmete (savaşa) koşarlar. Bu devletin hizmetlerinden de nasipsiz olmazlar. Melikin onlara karşı sevgisi artar, onlar da bundan menun olurlar.

Bu küçücük fasıldan o devirdeki Türkmenlerin tavırları ve yaşayışları gayet kolayca tahmin edilebiliyor.
Bu tarz küçük fasıllarda hikaye yada hadis yok.

Çevrimdışı byseco

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2010, 15:33:11 »
Gerçekten muhteşem bir eser.

Çevrimdışı Head Cook

• *
  • *
  • Historian Sait Çiftçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2010, 15:40:09 »
Çocuklarından bir kişinin ismi tespit edilerek, devamlı meşgul olması için sarayın 1000 kölesinin silah ve hizmet öğretimi ona verilmelidir.
devşirme sistemi

Read over and over again the campaigns of Alexander, Hannibal, Caesar, Gustavus, Turenne, Eugene, and Frederic. Make them your models. This is the only way to become a great general and to master the secrets of the art of war. With your own genius enlightened by this study, you will reject all maxims opposed to those of these great commanders. - Napoléon Bonaparte -

(Goster/Gizle)

Çevrimdışı the butcher

• *
  • Sonunu düşünen,kahraman olamaz..!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Mayıs 2010, 19:30:16 »
Kitap daha bir iki gün önce elime geçti şu anda Osmanlı Hayaleti diye bir kitap okuyorum biter bitmez buna başlayacağım şimdi daha da bir sabırsızlandım

Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.