Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.

Konu: Coliseum  (Okunma sayısı 2787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DBank

• Witch kinG
  • *
    • Profili Görüntüle
« : 02 Haziran 2010, 00:43:20 »
İtalyanın başkenti roma bulunan bu mimari harika eski çağlardan günümüze kadar kalan az sayıdaki eserlerdendir.Vespasianus tarafından milattan sonra 72 yılında yapımına başlanmıştır ve romanın en görkemli eseri olması için çok emek harcanmıştır yapımı milattan sonra 80 yılında Titüs döneminde bitmiştir.Bu devasa arenada günümüzdeki futbol ligleri gibi belirli sürelerde turnuvalar yapılırdı.Dünyanın her yerinden yırtıcı hayvanlar getirilip arenada dövüştürürdü.Şampiyon olan gladyatör özgürlüğü kazanırdı ve son olarak bazı tarihçiler bu arenanın içini su ile doldurup deniz savaşlarının bile canlandırırdığını düşünüyorlar aslında araştırmalar sonucu bunun mümkün olduğu da kanıtlanmıştır.Son birşey daha ekleyim gladyatörler kendi aralarında sınıflara ayrılmıştı başka sınıftan gladyatörler ile savaşmazlardı.
Arenanın içinden bir görüntü

Çevrimdışı haldun

• *
  • cennaro dıt dı dııııııııııt!!!!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2010, 01:00:09 »
ne güzel başlığımız vardı yav... içim buruldu birazcık..

konuya dönersek... roma bambaşka...

biraz kanı bitlenen sezar oldum dedi tarih boyunca... ama romayı sahiden anlayabilen fazla insan olmadı sanırım o zamandan bu zamana... bizde nasıl evliya ordularıyla uçan padişahların hikayeleri lokomotifi çekiyorsa... roma için de bir matematik mükemmellik görme isteği aynı fanatiklikte savunuluyor... allahtan en azından onlarda bunları dengeleyen aklı selim önemli bir insan varlığı mevcut...

Pantheon-Roma                      Ayasofya-Doğu Roma               Selimiye-Osmanlı   

Çevrimdışı DBank

• Witch kinG
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Haziran 2010, 01:04:48 »
Bende hep coliseum görmek istemişimdir ama İtalyadan nefret ediyorum hiç bir zaman gidemeyeceğim inşallah sen görürsün Haldun. bnak*

Çevrimdışı ahmet448

• *
  • MLaaTR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2010, 11:52:21 »
Bu binada çimento kullanıldığı doğru mu?
Fazla TW oynayamıyorum, "unonimus" adıyla beni Steam'de ve bir sürü sitede bulabilirsiniz. Bayağı paslandım gerçi :P . TWT'ye her gün girmeye çalışıyorum yine de.

Eskiden kullandığım o upuzun imzayı izin verilen karakter sınırını aştığı için artık kullanmam mümkün değil, yine de görmek isteyen olursa özel mesajla atabilirim.

Çevrimdışı haldun

• *
  • cennaro dıt dı dııııııııııt!!!!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2010, 14:26:02 »
o günkü çimentonun bugünkülerden farklı olduğunu göz önünde bulundurarak, söylediğine doğru diyebiliriz... romalıların çimentoyu kullandığı genel bir kabuldür...

çimento, hidrolik bağlayıcı türüdür... yani su yardımı ile tepkimeye girer ve sertleşir... hidrolik bağlayıcıların bir çok çeşidi vardır ve tarih boyunca kullanılmışlardır... bunların en ilkellerinden biri kil'dir... suyu yiyince yumuşar... uygun şartlarda kurutunca taş gibi olur.... fakat böylesi malzemeler doğa koşullarına dayanıksızdır... bunun için insanoğlu zamanla yeni katkılar ekleyerek bu malzemeyi geliştirdi... sanayi devriminde bugünkü içeriğine kavuşana kadar bu bağlayıcılar "kireç" içeriyordu... bundan dolayı sanayi devrimi öncesi tarihi yapı duvarlarında su geçişi mevcuttur... sanayi devrimi ile icat edilen kireç içermeyen "puzolan çimentosu" ile su geçişi engellenebildi... bu da beton ile demirin beraber kullanıldığı "betonarme" denen malzemenin yolunu açtı...

roma harcı, roma betonu gibi kavramlar yaygındır... vegelişmiş bir malzemedir aynı zamnda....
biz de ise bunun karşılığı sayabileceğimiz, horasan harcı, horasan betonu vardır...

roma betonu denildiği zaman aklıma gelen en önemli yer pantheon:
kubbede orta kısımda toplanan gerilme çok yüksektir... geçen onca zamana rağmen kubbede bir yapı kusuru gözlenmiyor....

horasan harcı için ise elimde enteresan bir detay fotoğrafı mevcut:

fotoğrafın genelinde görülen boşluklu malzeme kireçtaşı... orta kısımda pembemsi açık renkli malzeme horasan harcı ve turuncu olanlar da tuğla... el de hocamızın eli...

Pantheon-Roma                      Ayasofya-Doğu Roma               Selimiye-Osmanlı   

Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.