Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.

Konu: Bozkırın Sahipleri...Moğollar  (Okunma sayısı 7243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Süleyman

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 26 Temmuz 2010, 00:54:17 »
Güzel bölüm olmuş tebrikler.

Çevrimdışı Tegin Noyan

• *
  • Forza Feller
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 26 Temmuz 2010, 01:11:47 »
Harika bir bölüm daha
Klavyene sağlık
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2010, 01:13:19 Gönderen: Tegin Noyan »
''Cesarete karşı hayranlık duymak, bağlı olmayı yüz kızartıcı saymak bizim geleneğimizdir. Atalarımızdan toprakla devraldığımız vatanımızı feda edemeyiz.''

Aşk Bir Yörüğün Hayata İtirazıdır.Susarsa Çatışma,Konuşursa Savaş,Yazarsa Destan,Severse Devrim Olur.Tut Ki Ben Bir YÖRÜĞÜM!!!

Çevrimdışı c_arsenal

• *
  • Vi Veri Veniversum Vivus Vici
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 26 Temmuz 2010, 01:14:56 »
Harika bir bölüm daha
Klavyene sağlık

klavyem emrinize amadedir  melek*

zaman arıyıpta okuyan herkese teşekkürler
Amalimiz,efkarımız ikbal-i vatandır,
Serhaddimize kal'a bizim hak-i bedendir,
Osmanlılarız,ziynetimiz kanlı kefendir...
Kavgada şehadetle bütün kam alırız biz,
Osmanlılarız,can veririz nam alırız biz.

Bozkırın Sahipleri...Moğollar Yeni Bölüm 5

Çevrimdışı kingofkingdoms

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 26 Temmuz 2010, 09:59:54 »
çok güzel olmuş bu bölüm.yazıları kalın yazarsan süper olur bence. bu arada sık kullanılanlara nasıl ekleniyor? ben de eklemek istiom da  sk*

Çevrimdışı c_arsenal

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 26 Temmuz 2010, 13:05:46 »
çok güzel olmuş bu bölüm.yazıları kalın yazarsan süper olur bence. bu arada sık kullanılanlara nasıl ekleniyor? ben de eklemek istiom da  sk*

önerini dikkate alacağım yorumun için sağol

sık kullanılanlara eklemek için ctrl+d ye bas böylece yer imlerine eklemiş olursun

Çevrimdışı delibaron

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 26 Temmuz 2010, 14:08:39 »
güzel hikayeymiş. tbr*

Çevrimdışı redkit123

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 26 Temmuz 2010, 19:00:07 »
Gayet güzel gidiyor. tbr*. Mısıra gelince yenil gerçekçi olsun. pff*
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2010, 19:01:39 Gönderen: redkit123 »
Doğruluk , Adalet , Edep , İlim

Ben mühim değilim,canımı alırlar olur biter
ASLAN gider kaplan gelir.
             ASLAN AKBEY

Çevrimdışı **Sipahi**

• *
  • SH~Tarih Bölümü~Yeniçeri
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 28 Temmuz 2010, 22:49:30 »
tebrikler .ok güzel yazmışsın  tbr* tbr* tbr* tbr*

Ne yazıkki geç farkettim imzanda gördüm.

Devamını bekliyyorum.Takipçinim.... tebessum* tebessum*

Çevrimdışı c_arsenal

• *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 29 Temmuz 2010, 14:59:33 »
Bölüm 5
Kara-Khitanların sonu gelmek üzereydi.Savaş başlamıştı

Moğol birlikleri çoktan Kara-Khitan topraklarına girmiş Almaty ve Teshkent’i kuşatmışlardı.Kara-Khitanlar bu çaresiz durum karşısında ne yapabilirdiler ki…Sadece Moğollardan aman dilemek…Bunun için Kara-Khitan Kağanı Huangdi elçisi Mingzhen’e emir verdi.
-Hemen gidip Moğollara barış teklifi edeceksin.Ne yap et o Moğolları savaştan vazgeçir.Yoksa yoksa….
Kağan Huangdi cümlesi tamamlayamamıştı.Çünkü Moğollar barış teklifini kabul etmezlerse öleceğini biliyordu.
Mingzhen Moğollara barış teklifini sunmak için Moğolların en acımasız komutanların Chindu’nun huzuruna gider.Belki de elçi Mingzhen’in hatası da bu olur.Chindu gibi bir komutanın politikayla ne işi olabilirdi ki…
-Yüce Moğol komutanı Chindu, Hakanım Huangdi der ki…Ey bozkırın sahipleri Moğollar bize atalarımızdan miras olarak sadece bu topraklar ve varlıklarımız kalmadı.Onlar Gök-Tengri’nin yanına giderlerken bize işledikleri günah ve hatalarıda bıraktılar.Bu hatalardan en kötüsü de siz Moğollar ve bizim aramızdaki savaştı.Atalarımızın yaptıkları bu hatayı düzeltmek bizim elimizde bu yüzdendir ki size barış öneriyorum.
Chindu elçiyi dinlemiyordu bile.-Bitti mi? diye sordu elçiye.
Elçi cevap bile vermedi. Chindu –Atalarınızın size ne bıraktığını bilmem ama bize bırakılan tek bir şey var.Oda bu bozkıra sahip olmak!!!
Elçi barış teklifinin kabul edilmediğini anlamıştı.

Moğol komutanları Gendai , Jebe , Yesugeidi.Üç komutan şehri şarmıştı.Almaty şehrine hiçbir yardım gelemiyordu.Şehir kaderine terk edilmişti.Kağan Huangdi tarafından…Yardım alamadığı her gün için halk sinirleniyor ve erzakları da tükeniyordu.Moğol komutanlar saldırıya geçmemişlerdi.Sadece şehri kuşatmış bekliyorlardı.

Kuşatma başlayalı 2 ay olmuşu ve yıldırım hızıyla düşman üstüne saldıran Moğollar bu sefer beklemekle yetiniyorlardı.Bu bekleyiş sayesinde Moğollar tek bir asker bile kaybetmeden ele geçireceklerdi.Çünkü Almaty şehrinde isyan çıkmıştı.
Halk yiyecek bir ekmek için birbirleriyle savaşıyordu.İçecek su tükeneli ise iki gün olmuştu.Halk açlıktan kırılmak yerine Moğollara teslim olmayı düşünüyordu.
Ve kuşatmanın 73. Gecesi Almaty halkı daha dayanamadı ve şehir kapılarınında nöbette olan askerleri öldürerek şehir kapılarını Moğollara açtılar.
Almaty şehri düşmüştü.
Uzaklarda başka bir Kara-Khitan şehri daha kuşatılmıştı.Bu şehir Kara-Khitan başkenti Samarqand’ın fethi öncesinde alınması gereken son şehirdi.Teshkent’di burası.

Teshkent önlerinde Moğollar üç birlik halinde geldiler.Bu üç birliğin başında da Berkei , Subutai ve Khoshila vardı.
Bu üç Moğol komutanı savaş için yerlerini almışlardı…Ve üç komutan aynı anda saldırı emrini verdi…
Şehir üç kanattan ok yağmuruna tutuluyordu.

Bu ok yağmuru Moğolların en acımasız saldırısıydı.Nasıl hasat zamanı gelirken ekili alanlarda birden böcekler türeyip bütün ekinlere zarar veriyor ve toplanacak ürün bırakmıyorsa.Moğol okçuları da öyleydi.O kadar çok ok fırlatıyorlardı ki düşman üstüne yaşayan kimse bırakmıyorlardı.
Moğollar şehrin surlarına yüklendiler.Bir yandan surlara merdiven dayayıp tırmanıyorlar bir yandan da şehrin kapısını koçbaşı ile dövüyorlardı.Büyük bir gürültü ile şehrin koca kapıları devrildi.

Moğollar yıkılan kapıdan içeriye bir sel gibi akıyorlardı.Merdiven taşıyan askerlerse surlara çoktan çıkmış Kara-Khitan okçularını kılıçtan geçiriyordu.

Kapı yıkılmıştı ama kapının önünden hiçbir Kara-Khitanlı ayrılmamıştı.Çünkü şehrin komutanı Kara-Khitan tahtının tek varisi Kağan Huangdi’nin oğlu Chengtianhou’ydu.Chengtianhou askerlerine sürekli geri çekilmemelerini emrediyordu.Her ne kadar askerleri geri çekilmese de Moğolları durdurmak imkansızdı.
Bir Moğol askeri mızrağını kavradığı gibi fırlattı.Bu askerin hedefinde Chengtianhou vardı.Mızrak gitmesi gereken vere gitti ve Chengtiandu’yu atından düşürdü.Kara-Khitanlı bir asker Hakanının yaşamasını dileyerek onun yanına eğildi.Ama Chengtiandu için yapılcak bir şey yoktu çoktan ölmüştü.

Chengtiandu’nun ölmesi üzerine Kara-Khitanlar savaşma güçlerini kaybetmişlerdi ve şehir içine dağılıyorlardı.Savaş sona erdiğinde bir Kara-Khitan askeri dışında tüm düşman birlikleri yok olmuştu.

O yaşayan son asker için son bir görev daha vardı.Kara-Khitan başkentine varıp bu gün olan her şeyi kağanına anlatmaktı.
Teshkent’in fethinden sadece bir ay sonra Moğol orduları Kara-Khitan başkenti Samarqand önüne gelmişlerdi.

Samarqand topraklarına fazla yağmur yağmazdı.Halk yılın büyük çoğunluğunu kuraklık içinde geçirirdi.Sürekli su sıkıntısı çekerlerdi.Yağmurun yağması onlar için Gök-Tengri’nin en büyük hediyesiydi aslında.Ve onlar yağmur yağdımı bitmesin diye dua ederlerdi.Ama bu gece farklıydı….Yağmur’un durup sabah olması için dua ediyorlardı bu sefer Gök-Tengri’ye.Çünkü şehirleri Moğollar tarafından kuşatılmıştı.

Moğol birlikleri hep birlikte şehre doğru saldırmaya başladılar.Kaishan’ın kontrolündeki askerler şehrin giriş kapısına doğru yüklendiler.Koçbaşı şehrin kapısını yıkmak için ilerlerken Moğol okçuları onlara ateşten bir kubbe ördüler.

Başka bir Moğol birliği ise surlara merdiven dayayıp tırmanmaya başladılar.
Şehrin surlarının düşmesi uzun sürmedi.
Yağan yağmurun etkisiyle toprak balçığa dönüşmüş askerlerin zor olan işlerini daha da zorlaştırıyordu.Bu balçığa düşen asker bir daha doğrulamıyordu.Kara-Khitanlar Gök-Tengri’nin bu gece onlardan taraf olmadığını anlamışlardı.
Şehrin kapıları kırıldıktan sonra

Bütün Moğol kuvvetleri Samarqand şehrine hücuma kalktı.Bu hücüm Kara-Khitan tarihini sonlandıracak hücümdu.
Kara-Khitanlar artık yoktu….

Ve bölüm bitti…….

yorumlarınızı bekliyorum varsa hata ve kusurlarımıda söyleyin lütfen

Not
Arkadaşlar oynadığım mod bu savaşları yaparken bozuldu.Aslında ben bu savaşı başka komutanlarla yapacaktım ama adamlar birden azteklere dönüştü.. yani modum sapıttı. Bu hikayenin sonunu getiriceğim ama bu modda değil yüklü olan başka bir moda kampanya açıp devam edeceğim orda da hazermşah devleti ile olan çekişme ve anadolunun işgalini anlatacağım inşallah o kampanyada da sorun çıkmaz.Ama bölümün gelmesi uzayacak ne yazik ki.Zaten bir süre de doktor gözetiminde kalmam gerekecek rahatsızlığım yüzünden yani forumdan uzak kalacağım belki arada bir foruma uğrar ne dönüyor diye bakabilirim.Yeniden görüşmek üzere kendinize iyi bakın sevgilerimle….
Çağatay (buda benim adım)

yorumlarınızı bekliyorum varsa hata ve kusurlarımıda söyleyin lütfen

Çevrimdışı eddai

• *
  • Vermek istemeseydi, istemek vermezdi.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 29 Temmuz 2010, 16:00:13 »
Çağatay kardeşim öncelikle geçmiş olsun,Allah acil şifalar versin.

Gene güzel bir bölüm olmuş.

Yazına bilim kurgu katarak,Azteklerle devam edebilirsin :)

Bu şaka tabii.
Dost istersen Allah yeter.  Evet o dost ise, herşey dosttur.

Yârân istersen Kur'an yeter.  Evet ondaki enbiya ve melaike ile hayalen görüşür ve vukuatlarını seyredip ünsiyet eder.

Mal istersen kanaat yeter.  Evet kanaat eden, iktisad eder; iktisad eden, bereket bulur.

Düşman istersen nefis yeter.  Evet kendini beğenen, belayı bulur zahmete düşer; kendini beğenmeyen, safayı bulur, rahmete gider.

Nasihat istersen ölüm yeter.  Evet ölümü düşünen, hubb-u dünyadan kurtulur ve âhiretine ciddî çalışır.

Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.