Konu: Sokullu Neden, Nasıl Öldürüldü  (Okunma sayısı 700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emprecuss

• *
  • A L E X A N D E R
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« : 07 Haziran 2011, 19:36:33 »
Alıntı
Sokollu nasıl öldürüldü?

12 Ekim 1579 Pazartesi günü, Veziriazam konağındaki ikindi Divanı’na gelen bir derviş, arzuhal verecekmiş gibi yapıp koynun­dan bir hançer çıkararak Sokullu’nun kalbine saplar. Ağır yaralanan yaşlı veziriazam, fazla ya­şamaz; kısa bir süre sonra vefat eder.

Sokollu’yu öldüren kişi, timarının azaltılmasından şikâyet­çi olan bir Boşnak’tır. Ancak ba­zı tetkiklere göre, bu suikast Hamzavilerle alakalıdır. Bu tari­katın şeyhi olan Hamza Bali, yıl­lar önce İstanbul’da idam edil­miştir. Bu kişinin, şeyhinin inti­kamını almak için Sokullu’yu öl­dürdüğü iddia edilmektedir.

Ayrıca veziriazamdan kur­tulmak isteyen padişah III. Murad’ın da bu işin arkasında olma ihtimali bulunmaktadır.
Sokollu’nun soyu iki koldan devam ederek zamanımıza ka­dar uzanır. Bu kollardan biri, ilk eşinden olan Hasan Paşa’dan ge­lir. Diğeriyse II. Selim’in kızı İsmihan Sultan’dan olan oğlu İb­rahim Paşa’dan devam eden kol­dur. Bu ikinci kol ‘İbrahimhanzadeler’ diye anılmış ve Osmanlı Hanedanı’na alternatif arandığı dönemlerde gündeme gelmiştir.
Ben bu kadar buldum doğruluğundan emin olmadığımdan sizlere soruyorum.
Arkadaşlar bu konu dönem ödevim eğer bulabildiğiniz ya da bildiğiniz başka bilgiler varsa paylaşırsanız beni mutlu edersiniz  tebessum* tebessum*

Çevrimdışı ezergeçer

• *
  • bi' tek biz yanlış yaptık bak herkes doğru
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2011, 19:51:04 »
1579 yılında ise 3. Murat' ın eşi Safiye Sultan tarafından tutulan ve derviş kılığına girmiş bir yeniçeri tarafından hançerlenerek öldürüldü ve Eyüp'te defnedildi. Sokollu Mehmet Paşa 14 yıl süren sadrazamlığı boyunca usta bir siyasetçi olarak öne çıkmış...

Onur GÜRMAN'ın Türkler isimli programında böyle yazıyor..

Çevrimdışı Emprecuss

• *
  • A L E X A N D E R
    • Profili Görüntüle
    • Ödül Sistemi v3
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2011, 19:55:40 »
Sağ ol  tebessum*

Oyun dünyasındaki gelişmeleri Oyun Fest'ten takip edin.
İncelemeler, haberler ve özel içerikleriyle yükselen değer Oyun Fest sizleri bekliyor.