İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları

 • 25 Yanıt
 • 24818 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sultan Jalal the Scarred

 • *
 • 2661
 • Pour patrie le Monde,et pour nation l'humanité...
İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« : 23 Eylül 2012, 14:33:37 »
İsmet İnönü bu vatan'ın yetiştirdiği en kahraman evlatlardandır. Kendisi hem Mühendishane-i Berr-i Hümayun'da hem'de Erkan-ı Harbiye Mektebinde okumuştur. 31 Mart Olayında Hareket ordusundadır. Ve İsmet Bey,Erkan-ı Harbiye Mektebini birincilikle bitirmiştir.

1910'lu yıllarda kendisi Yemen'e tayin edilmiş ve burada bazı çetelere karşı savaşmıştır. Balkan Harpleri sırasında Bulgarlara karşı büyük galibiyetler kazanmıştır.

Birinci Cihan Harbinde kaymakam yani bugünkü yarbay rütbesine yükseltilmiştir. Sonra miralay yani albay yapılmıştır. Kolordu kumandanı olarak Kafkas Cephesinde Ruslarla ve Ermenilerle savaştı.

Daha sonra Mustafa Kemal Paşa'nın ricası üzerine Filistin cephesine tayin edildi. Filistindeki büyük kahramanlıkları sırasında İngilizlere karşı savaştı. Filistini korurken Nablus'ta ağır yara aldı ve İstanbul'a gönderildi.

Askerlikten istifa etti ve İstanbul'dan ayrılarak Anadolu'ya Milli mücadeleye gitti.Bunun üzerine İstanbul hükümeti kendisini idam cezasına mahkum etti.

Hain Çerkes Ethem'in ayaklanmasını bastırmak için büyük kahramanlıklar gösterdi. Yunanlıların Ankaraya dayanması üzerine büyük bir zaferle Ankarayı işgalden ve Türk milletini yok olmaktan kurtardı.Eğer İnönü muharebesini kazanmasa Yunanlılar Ankarayı işgal edecek ve Türk milleti sonsuza dek yok olacaktı.

İkinci İnönü'de yunanlıları mahvettikten sonra Birinci Ferik yani Orgeneral yapıldı.Sakarya ve Başkomutanlık muharebelerinde kahramanlıklar gösterdi.

Lozan'da bugüne kadarki en büyük zaferimizi kazandı. Lozan hezimettir diyen rütbe-i aklı aceze cühela takımın salya saçan çığlıklarını duyuyorum,lakin Lozan'da ne patriklik konusu,ne bilmem 2023'te şu bu olacak konusu geçer ne'de gizli kalmış bir şey vardır. gizli kalmış tek şey yoktur Lozan'da.

İkinci Cihan Harbinde Hitler veled-i zinası 72 milyon masum günahsızın katline sebep oldu.Hitler yaklaşık 2 milyon Türk'ü öldürdü.Lakin İnönü Türkiyeyi müdafaa edebildi ve ikinci kez Türk milletini yok olmaktan kurtardı.

Kazım Karabekir'in en yakın arkadaşlarındandı. Atatürk'ün yanına gömülebilecek kadar mühim biriydi. Kazım Paşa'nın kemikleri sizin gibi cahiller yüzünden sızlıyor. Onu İsmet Paşaya mukayese hatırasını yok etmeye kalkmaktır.İsmet Paşa,Birinci İnönüde,Lozan'da ve İkinci Cihan Harbinde Türk Irkını 3 kere yeryüzünden silinmekten,yok olmaktan kurtarmıştır. Ona hakaret edenler Atatürk'e diyemediklerini ona söylemektedir.


Ruhu şad,mekanı cennet olsun.Kaynak

The Young Turks,Erich Zürcher
İkinci Adam,Şevket Süreyya Aydemir
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2012, 14:34:52 Gönderen: Sultan Jalal the Scarred »
''Je hais vos ideés mais ke me ferai,je me ferai tuer,pour que vous ayez le droit de les exprimer!''

''Fikirlerinize müteneffirim,fakat fikirlerinizi müdafaa etmeniz için canımı bile veririm!''

-François-Marie Arouet Voltaire

*

Çevrimdışı Ayna

 • **
 • 5734
 • Ottoman44
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2012, 15:05:58 »
Biz abarttık ama kekini kabarttık...
Herkes de yedi...

*

Çevrimdışı kür-şad

 • *
 • 495
 • Türkün en önemli vasfı teşkilatçılığıdır
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2012, 15:10:09 »
Pehhh ne başarı ne başarı lozanda bizimkilerin pasifliğini bilmiyen yok.Çok güzel bir tartışma konusu olmuş...


"Ben can verebilirim. Milletim, dünya durdukça mücadeleye devam edecektir." (Altay kahramanı Osman Batur 1951.)

*

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • **
 • 8090
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2012, 15:15:44 »
İsmet İnönü tarihin gördüğü en utanmaz askerlerden biridir. 1.İnönü ve 2.İnönü zaferlerinin İsmet İnönü ile alakası bile yoktu., İsmet İnönü, savaş öncesi geri çekilmeyi planlarken Subayları onu zor ikna edip olduğu yerde kalmasını sağlamıştır ve zaferi de başta Çerkez Ethem olmak üzere Kuvayı Milliye güçleri sağlamıştır ama İsmet Paşa bu zaferleri kendi kazanmış gibi göstermek için başta Çerkez Ethem olmak üzere İnönü savaşlarını kazanan ekibi tasfiye etmiştir. M.Kemal hatıralarında İnönü için hiç de iyi bir şekilde konuşmaz. Mondros'tan sonra İsmet İnönü değil savaşa katılmayı köşesine çekilip ÇİFTÇİLİK yapmayı planlıyorlardı da zor ikna ettiler. Lozan da ise korkunç tavizler vererek galip oturduğumuz masadan  resmen yenik ayrıldık. Türk Tarihinde 1533 ve  1547 İstanbul anlaşmaslarına baksında Masa da zafer nasıl kazanılır öğrensin:

1533 ve1547 İstanbul Anlaşması:

1529'da I. Viyana Kuşatması ile başlayan 1532'de Alman Seferiyle sona eren Osmanlı-Habsburg Savaşlarını sona erdiren barış antlaşması.
Bu antlaşmayla Arşidük Ferdinand Alman Kralı, Şarlken İspanya Kralı olarak kabul edilip protokol bakımından Osmanlı sadrazamına denk olacaktı. Padişahı babaları gibi bilip itaat edecekti. Kendi aralarında dahi olsa Osmanlı padişahı dışında hiçbir hükümdardan İmparator diye bahsetmeyeceklerdi.
Ferdinand, Zapolya?nın Macar kralı olmasını kabul etti.
Ferdinand, Osmanlılara yılda 30.000 duka altın vermeyi kabul etti.
Macaristan ikiye ayrıldı. Birinci kısım Osmanlı Devleti?nin korumasında Zapolya?ya, ikinci kısmı vergi vermek şartı ile Ferdinand?a bırakıldı.
Bu antlaşmayı Fransa, Venedik Cumhuriyeti ve Papalık da tasdik etmiştir.
Bu antlaşmayla Osmanlı Devleti'nin İmparatorluk sanı resmen Avrupa tarafından tanınmıştır.
İstanbul Antlaşması   1547    Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu   
Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu arasında 1547 yılında imzalanan düzenleme antlaşması.
Bu antlaşmayla Avusturya Arşidükü I. Ferdinand ve Kutsal Roma Cermen İmparatoru V. Karl, Osmanlı İmparatorluğu'nun Macaristan üzerindeki hakimiyetini ve Habsburg Hanedanı'nın elinde bulundurduğu Kuzeybatı Macaristan toprakları için Osmanlı İmparatorluğu'na yıllık 30.000 altın florin vermesini kabul etti.

Zafer dediğin böyle alınır...

*

Çevrimdışı Sultan Jalal the Scarred

 • *
 • 2661
 • Pour patrie le Monde,et pour nation l'humanité...
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2012, 15:20:20 »
İslamiyeti yok olmaktan kurtaran bir adama denilenler terbiyesizliktir.
Eğer İnönü Yunanı durdurmasa Ankara düşecek ve son İslam devleti yok olacaktı.
''Je hais vos ideés mais ke me ferai,je me ferai tuer,pour que vous ayez le droit de les exprimer!''

''Fikirlerinize müteneffirim,fakat fikirlerinizi müdafaa etmeniz için canımı bile veririm!''

-François-Marie Arouet Voltaire

*

Çevrimdışı ersin96

 • Great Emperor
 • **
 • 8270
 • Kış geliyor!
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2012, 15:22:51 »
"Hayatında hiçbir savaşı kazanamamış olan İsmet İnönü tarih kitaplarımızda yere göğe sığdırılamazken, girdiği bütün savaşları kazanmış olan Kâzım Karabekir nedense birkaç satırla geçiştirilir."

Geçenlerde Ülke TV'de beraber program yaptığımız sevgili Turgay Güler'in bir sorusuna bu cevabı verince 'Vay, sen Paşamızın İnönü savaşlarındaki dehasını nasıl olur da inkâr edersin?' diyenler olmuştu. Ne de olsa İsmet Paşa bu ülkenin şerbetlilerindendir, Nimet Arzık'ın harika tespitiyle söylersek 'Son Padişah'tır' değil mi?

Ekim 1917'de 3. Kolordu Komutanı olarak Filistin cephemizin yarılıp çökmesine sebep olan Birüsseba bozgunundaki hataları bir yana, Eskişehir-Kütahya muharebelerindeki beceriksizliğine ne demeli? Merak etmeyin, bu dosyaları zamanı geldiğinde açacağız. Ancak konumuzu fazla dağıtmadan, Atatürk'ün kendisine soyadı olarak verdiği İnönü savaşlarını kazanan kişinin gerçekte İsmet Paşa mı yoksa başkası mı olduğunu biraz sorgulayalım.

Dikkatimi çeken bir nokta, bizim hangi metne, ne kadar güvenebileceğimiz konusundaki kuşkularımı derinleştirdi. Aynı yazarın iki ayrı zamanda yazdıkları arasında bu kadar zıtlık bulunması çok ilginçti. Kimden mi söz ediyorum? Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Tevfik Bıyıklıoğlu'ndan.

Bıyıklıoğlu asker kökenli bir yazar. Atatürk döneminde bir süre Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapmış. Dolayısıyla sözüne güvenilmesi gerekir diyorsunuz; ama hangi sözüne? Mesele burada.

"Resimli Tarih Mecmuası"nın Mayıs 1954 tarihli 53. sayısını açıp Bıyıklıoğlu'nun "Atatürk ve İnönü muharebeleri" başlıklı yazısını okuyorsunuz. Yazıda İnönü 'zaferleri' İsmet İnönü'ye mal ediliyor büyük ölçüde.

Ancak Bıyıklıoğlu'nun bir de "Harp Notları" vardır ki, bunları sadece yakınlarıyla paylaşmıştır ve orada tam tersini yazmış, İnönü zaferlerinin İsmet Paşa ile hiç ilgisinin bulunmadığını, diğer adsız kahramanlar olmasaydı kaybedileceğini söylemiştir.

Bu nasıl bir sansürdür ya Rabbi! Övdüğün adamın ne mal olduğunu aslında biliyorsun ama yazmıyorsun, sonra notlarında onun ne mel'un biri olduğunu kaydediyorsun. Zaten bunun için tarihimiz ayağa kalkamıyor ya.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, "Politikada 45 Yıl" adlı hatıralarında başından geçen eğlenceli bir olayı aktarır. II. İnönü Savaşı sırasında güney cephesi komutanı olan Refet Bele ile konuşan Yakup Kadri, Paşa'dan bir yazısında İsmet Bey'i 'millî kahraman' ilan ettiği için zılgıtı yer. Şairane bulmuştur yazısını. Bunun üzerine yazarımız, iyi ama der, o zaman Atatürk'ün İsmet Paşa'ya çektiği o ünlü telgraf da mı şiirdir? Asıl telgrafa kahkahalarla gülen Refet Paşa, "Ona ne şüphe!" der, "Bahsettiğiniz telgrafı yazanın da sizin edebiyat arkadaşlarınızdan biri olduğunu bilmiyor musunuz?"

Tevfik Bıyıklıoğlu (solda), savaş sırasında İsmet Paşa'yla birlikte (Hayat Tarih Mecmuası, 3, Nisan 1969

İyiden iyiye meraklanmıştır "Yaban" yazarı. Bir Nisan şakası gibidir cevap. (Telgrafın çekiliş tarihi de 1 Nisan 1921'dir!) Meğer İnönü'ye, içinde "Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz" övgüleri geçen telgraf aslında Mustafa Kemal Paşa tarafından değil, onun isteğiyle Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından yazılmıştır.

Hem, der Refet Paşa, o telgrafta bir adres yanlışlığı da vardır. Aslında İsmet Paşa'ya değil, İnönü zaferinin gerçek kahramanı olan Miralay Fethi'ye çekilmeliydi. Zira Yunanlılar karşısında hezimete uğrayan kuvvetlerimiz, Fethi Bey'in aldığı inisiyatif ve gösterdiği gayret sayesinde savaşı kazanmışlardır (Paşa sonra bu gerçek kahramanın Yarbay Atıf olduğunu söyleyecektir).

TBMM tutanaklarını okuduğunuzda Meclistekilerin İnönü zaferini Fevzi Çakmak'ın kazandığından söz ettiklerini görüp şaşırırsınız. Nitekim İsmet Paşa da bir telgrafında 'yüksek stratejisiyle savaşı kazandıran' kişinin Fevzi Çakmak olduğunu açık seçik yazar. Bolu milletvekili Yusuf İzzet de zaferi Fevzi Paşa hazretlerine borçlu olduklarını açıkça söyler. Gariptir, tutanaklarda İsmet Paşa'nın ismi hiç geçmez. Herkes Fevzi Paşa'yı kutlar; hatta Paşa bu zaferinden dolayı terfi bile etmiştir.

İsmet Paşa'nın askerî hataları o kadar göze batar olmuştur ki, Eskişehir-Kütahya muharebelerini kaybettiği için Temmuz 1921'de Genelkurmay Başkanlığı elinden alınmış ve Garp Cephesi Komutanlığı kalmıştır üzerinde. Yenilgileriyle şöhret bulmuş ve Meclis'te aleyhine kalın bir cephe oluşmuştu. Muhalefetin yoğun tepkisi yüzünden ilk Başbakanlığı çok kısa sürdü. Şeyh Said isyanı üzerine Fethi Okyar'ın yerine yeniden Başbakanlık koltuğuna oturdu. Böylece cephelerde gösteremediği zafer kazanma becerisini entrikalarda gösterdi. Bu 'zafersiz kahraman' unvanı ölümüne kadar sürüp gidecekti.

TTK Başkanı Bıyıklıoğlu'nun özel notlarına dönecek olursak, İnönü hakkındaki sözleri yenir yutulur cinsten değil.

Ona göre İnönü'ye Atatürk'ün kontrolünde dura dura bir aşağılık kompleksi gelmişti. "İsmet Paşa'nın başlıca vasfı, yakın arkadaşlarına karşı nankörlüğü ve vefasızlığıdır." Birinci İnönü zaferinin gerçek kahramanı Yarbay Atıf Bey'e bu sebeple takdir vereceğine, zaferden hemen sonra apar topar emekliye sevk ettirmiştir. Refet Paşa'yı Güney Cephesi komutanlığından aldırmasının altında da aynı kıskançlık yatmaktadır.

Velhasıl, İsmet Paşa'nın, sivrilen insana tahammülü yoktur. Cumhurbaşkanlığı döneminde Atatürk'ü hafızalardan silmek istemesi de bununla alakalıdır.

Genelkurmay Başkanlığı görevinden resmen alınmasına yol açan Eskişehir-Kütahya yenilgisini bile tarih kitaplarında bir başarı gibi okutan adamdan ne hayır gelir? Tarih Kurumu eski başkanı ne kadar haklı: "İsmet Paşa'nın bu muharebelerdeki kötü yönetimi, en ünlü komutanı bile Divan-ı Harp huzurunda mahkûm edecek kadar ağırdır. Bundan sonra ne Sakarya'da, ne de Büyük Taarruz'da kendi başına bırakılmamış"tı.

Tevfik Bıyıklıoğlu'nun ağzının içinde dolandırdığını ben azad edeyim bari:

Bu vahim hataları bir başkası yapsa çoktan ipi boylardı ama aynı hataları yapan İsmet Paşa millî kahraman ilan edildi.

Yeter mi, anlatmaya devam edeyim mi?

Mustafa Armağan

Barış Antlaşmaları yeni savaşlara hazırlanmak içindir.

*

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • **
 • 8090
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2012, 15:23:11 »
İslamiyeti yok olmaktan kurtaran bir adama denilenler terbiyesizliktir.
Eğer İnönü Yunanı durdurmasa Ankara düşecek ve son İslam devleti yok olacaktı.

İnönü savaşlarını İsmet Bey kazanmamıştır. Çerkez Ethem kazanmıştır.

*

Çevrimdışı Sultan Jalal the Scarred

 • *
 • 2661
 • Pour patrie le Monde,et pour nation l'humanité...
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2012, 15:31:22 »
Çerkes Ethem 1920 senesinde TBMM tarafından Vatan Haini ilan edildi. Çünkü isyan ediyordu. Siz yakında Atatürk'te Kurtuluş Savaşını kazanmadı dersiniz.
''Je hais vos ideés mais ke me ferai,je me ferai tuer,pour que vous ayez le droit de les exprimer!''

''Fikirlerinize müteneffirim,fakat fikirlerinizi müdafaa etmeniz için canımı bile veririm!''

-François-Marie Arouet Voltaire

*

Çevrimdışı Sultan Jalal the Scarred

 • *
 • 2661
 • Pour patrie le Monde,et pour nation l'humanité...
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #8 : 23 Eylül 2012, 15:32:12 »
Çerkes Ethem'in ne halt olduğunu öğrenmek isteyenler Şevket Süreyya Aydemir'in Tek Adam adlı eserinin ikinci cüzunu okusunlar.
''Je hais vos ideés mais ke me ferai,je me ferai tuer,pour que vous ayez le droit de les exprimer!''

''Fikirlerinize müteneffirim,fakat fikirlerinizi müdafaa etmeniz için canımı bile veririm!''

-François-Marie Arouet Voltaire

*

Çevrimdışı ersin96

 • Great Emperor
 • **
 • 8270
 • Kış geliyor!
Ynt: İsmet İnönü'nün Askeri ve Siyasi Başarıları
« Yanıtla #9 : 23 Eylül 2012, 15:33:08 »
İsmet İnönü'nün askerlikten anlamayan, başkalarının başarılarından faydalanan biri olduğunun en büyük kanıtı Kütahya-Eskişehir Savaşları'dır. İnönü Savaşlarının muzaffer adamı bu savaşta niye yenildi?
Barış Antlaşmaları yeni savaşlara hazırlanmak içindir.